VM800B35A-BK
manufacturer:
Bridgetek Pte Ltd.
Description:
BOARD EVAL FT800 3.5 LCD BLK BZL
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Active
Package:
Bulk
Viewing Area:
82.90mm W X 70.30mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
3.5" (88.90mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Resistive
Mfr:
Bridgetek Pte Ltd.
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
SPI, USB
Dot Pitch:
Dot Size:
Dot Pixels:
320 X 240 (QVGA)
Base Product Number:
VM800B35
Model Number:
VM800B35A-BK
Introduction
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SPI, USB 3.5" (88.90mm) 320 x 240 (QVGA)