GTWQ043C3A00PA
manufacturer:
Noritake Company Inc.
Description:
LCD TFT TOUCH SCREEN 4.3" COMMAN
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Active
Package:
Bulk
Viewing Area:
95.04mm W X 53.86mm H
Series:
GT-PA
Diagonal Screen Size:
4.3" (109.22mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Capacitive
Mfr:
Noritake Company Inc.
Backlight:
LED
Interface:
CMOS, I²C, SPI, UART, USB
Dot Pitch:
0.20mm W X 0.20mm H
Dot Size:
Dot Pixels:
480 X 272 (WQVGA)
Base Product Number:
GTWQ043
Model Number:
GTWQ043C3A00PA
Introduction
Capacitive Graphic LCD Display Module Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color CMOS, I²C, SPI, UART, USB 4.3" (109.22mm) 480 x 272 (WQVGA)