E35GH-CW400-N
manufacturer:
Focus LCDs
Description:
3.5" TFT MCU 320 x 480
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Active
Package:
Tape & Box (TB)
Viewing Area:
81.64mm W X 53.16mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
3.5" (88.90mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Non-Touch
Mfr:
Focus LCDs
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
MCU
Dot Pixels:
320 X 480
Controller Type:
ILI9488
Model Number:
E35GH-CW400-N
Introduction
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color MCU 3.5" (88.90mm) 320 x 480