E70RB-FS400-N
manufacturer:
Focus LCDs
Description:
7.0" TFT LVDS 800 x 480
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Active
Package:
Box
Viewing Area:
152.40mm W X 91.44mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
7" (177.80mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Non-Touch
Mfr:
Focus LCDs
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
LVDS
Dot Pixels:
800 X 480
Controller Type:
SC5004, SC5005
Model Number:
E70RB-FS400-N
Introduction
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color LVDS 7" (177.80mm) 800 x 480