E35GF-RW350-N
manufacturer:
Focus LCDs
Description:
3.5" TFT RGB 320 x 240
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Active
Package:
Tape & Box (TB)
Viewing Area:
72.88mm W X 54.96mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
3.5" (88.90mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Non-Touch
Mfr:
Focus LCDs
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
16-Bit/18-Bit/24-Bit RGB
Dot Pixels:
320 X 240
Controller Type:
HX8238
Model Number:
E35GF-RW350-N
Introduction
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color 16-Bit/18-Bit/24-Bit RGB 3.5" (88.90mm) 320 x 240