E30RB-I-MW320-C
manufacturer:
Focus LCDs
Description:
3.0" TFT IPS MIPI DSI CAPACITIVE
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Active
Package:
Box
Viewing Area:
37.32mm W X 65.88mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
3" (76.20mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Capacitive
Mfr:
Focus LCDs
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
MIPI DSI
Dot Pixels:
360 X 640
Controller Type:
ST7701S
Model Number:
E30RB-I-MW320-C
Introduction
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color MIPI DSI 3" (76.20mm) 360 x 640