Home > Products > Optoelectronics >LCD, OLED, Graphic > EVE3-35A-BLM-TPN-F32
EVE3-35A-BLM-TPN-F32
manufacturer:
Matrix Orbital
Description:
3.5" 320X240 PIXEL NON-TOUCH SPI
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Active
Package:
Box
Viewing Area:
70.08mm W X 52.56mm H
Series:
EVE3
Diagonal Screen Size:
3.5" (88.90mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Mfr:
Matrix Orbital
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
SPI
Dot Pitch:
0.22mm W X 0.15mm H
Dot Size:
Dot Pixels:
320 X 240 (QVGA)
Base Product Number:
EVE3-35
Model Number:
EVE3-35A-BLM-TPN-F32
Introduction
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SPI 3.5" (88.90mm) 320 x 240 (QVGA)