E70RA1-HW520-C
manufacturer:
Focus LCDs
Description:
7.0" TFT IPS HDMI CAPACITIVE
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Active
Package:
Box
Viewing Area:
155.08mm W X 86.92mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
7" (177.80mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Capacitive
Mfr:
Focus LCDs
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
HDMI
Dot Pixels:
1024 X 600
Controller Type:
Model Number:
E70RA1-HW520-C
Introduction
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color HDMI 7" (177.80mm) 1024 x 600