E35RD-MW420-C
manufacturer:
Focus LCDs
Description:
3.5" TFT MIPI DSI CAPACITIVE
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Active
Package:
Box
Viewing Area:
45.96mm W X 76.20mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
3.5" (88.90mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Capacitive
Mfr:
Focus LCDs
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
MIPI DSI
Dot Pixels:
480 X 800
Controller Type:
ST7701S
Model Number:
E35RD-MW420-C
Introduction
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color MIPI DSI 3.5" (88.90mm) 480 x 800