Home > Products > Optoelectronics >LCD, OLED, Graphic > MOP-TFT480272-43G-BLM-TPC
MOP-TFT480272-43G-BLM-TPC
manufacturer:
Matrix Orbital
Description:
4.3" LCD TFT DISP MOUNTABLE CAP
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Active
Package:
Bulk
Viewing Area:
98.70mm W X 57.50mm H
Series:
G
Diagonal Screen Size:
4.3" (109.22mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Capacitive
Mfr:
Matrix Orbital
Backlight:
LED
Display Mode:
Transmissive
Interface:
Parallel, 24-Bit (RGB)
Dot Pitch:
0.20mm W X 0.20mm H
Dot Size:
Dot Pixels:
480 X 272
Base Product Number:
MOP-TFT480272
Model Number:
MOP-TFT480272-43G-BLM-TPC
Introduction
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 24-Bit (RGB) 4.3" (109.22mm) 480 x 272