E35RB-B-RW600-N
manufacturer:
Focus LCDs
Description:
3.5" TFT BLANVIEW, SPI, RGB
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Active
Package:
Tape & Box (TB)
Viewing Area:
53.28mm W X 71.04mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
3.5" (88.90mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Non-Touch
Mfr:
Focus LCDs
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
16-Bit/18-Bit (RGB), SPI
Dot Pixels:
480 X 640
Controller Type:
ILI9806E
Model Number:
E35RB-B-RW600-N
Introduction
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color 16-Bit/18-Bit (RGB), SPI 3.5" (88.90mm) 480 x 640