E50RA1-FW500-C
manufacturer:
Focus LCDs
Description:
5.0" TFT IPS RGB, SPI CAPACITIVE
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Active
Package:
Box
Viewing Area:
62.16mm W X 110.13mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
5" (127.00mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Capacitive
Mfr:
Focus LCDs
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
24-Bit (RGB), SPI
Dot Pixels:
480 X 854
Controller Type:
ILI9806E
Model Number:
E50RA1-FW500-C
Introduction
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color 24-Bit (RGB), SPI 5" (127.00mm) 480 x 854