LTA084C271F
manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Description:
LCD 8.4INCH 800X600 SVGA
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Discontinued At Digi-Key
Package:
Box
Viewing Area:
170.40mm W X 127.80mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
8.4" (213.36mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Mfr:
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
LVDS
Dot Pitch:
0.21mm W X 0.21mm H
Dot Size:
Dot Pixels:
800 X 600 (SVGA)
Base Product Number:
LTA084
Model Number:
LTA084C271F
Introduction
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color LVDS 8.4" (213.36mm) 800 x 600 (SVGA)