Home > Products > Optoelectronics >LCD, OLED, Graphic > LCM-480234GF-40CG
LCM-480234GF-40CG
manufacturer:
Lumex Opto/Components Inc.
Description:
LCD TFT 4.0" MODULE W/NTSC DEC
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Obsolete
Viewing Area:
82.11mm W X 61.77mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
4" (101.60mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Mfr:
Lumex Opto/Components Inc.
Backlight:
CCFL
Display Mode:
Transmissive
Interface:
Composite
Dot Pitch:
0.17mm W X 0.26mm H
Dot Size:
Dot Pixels:
480 X 234
Model Number:
LCM-480234GF-40CG
Introduction
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Composite 4" (101.60mm) 480 x 234