Home > Products > Optoelectronics >LCD, OLED, Graphic > MOP-TFT800480-70A-BLM-TPC
MOP-TFT800480-70A-BLM-TPC
manufacturer:
Matrix Orbital
Description:
7.0" LCD TFT DISPLAY CAPACITIVE
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Obsolete
Package:
Box
Viewing Area:
155.08mm W X 86.92mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
7" (177.80mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Capacitive
Mfr:
Matrix Orbital
Backlight:
LED
Display Mode:
Transmissive
Interface:
Parallel, 24-Bit (RGB)
Dot Pitch:
0.19mm W X 0.18mm H
Dot Size:
Dot Pixels:
800 X 480 (WVGA)
Base Product Number:
MOP-TFT800480
Model Number:
MOP-TFT800480-70A-BLM-TPC
Introduction
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 24-Bit (RGB) 7" (177.80mm) 800 x 480 (WVGA)