COG-T177MXHA-02
manufacturer:
Varitronix
Description:
LCD DISPLAY 128X160 TFT TRANSMIS
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Obsolete
Package:
Tray
Viewing Area:
28.03mm W X 35.04mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
1.77" (44.96mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Mfr:
Varitronix
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
Parallel
Dot Pitch:
Dot Size:
0.22mm W X 0.22mm H
Dot Pixels:
128 X 160
Model Number:
COG-T177MXHA-02
Introduction
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel 1.77" (44.96mm) 128 x 160