LQ030B7DD01
manufacturer:
Sharp Microelectronics
Description:
LCD TFT 3.0" 320X320 QVGA
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Obsolete
Package:
Tray
Viewing Area:
53.76mm W X 53.76mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
3" (76.20mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Mfr:
Sharp Microelectronics
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
Parallel, 24-Bit (RGB)
Dot Pitch:
0.06mm W X 0.17mm H
Dot Size:
Dot Pixels:
320 X 320
Model Number:
LQ030B7DD01
Introduction
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 24-Bit (RGB) 3" (76.20mm) 320 x 320