LQ038Q7DB03
manufacturer:
Sharp Microelectronics
Description:
LCD TFT 3.8" 240X320 QVGA
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Obsolete
Package:
Tray
Viewing Area:
57.60mm W X 76.80mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
3.78" (96.01mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Mfr:
Sharp Microelectronics
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
Parallel, 18-Bit (RGB)
Dot Pitch:
0.24mm W X 0.24mm H
Dot Size:
Dot Pixels:
240 X 320
Model Number:
LQ038Q7DB03
Introduction
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 18-Bit (RGB) 3.78" (96.01mm) 240 x 320