Home > Products > Optoelectronics >LCD, OLED, Graphic > E90RG88048LB6M400-C
E90RG88048LB6M400-C
manufacturer:
Focus LCDs
Description:
9.0" TFT RGB CAPACITIVE
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Active
Package:
Tape & Box (TB)
Viewing Area:
199.00mm W X 112.70mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
9" (228.60mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Capacitive
Mfr:
Focus LCDs
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
16-Bit/18-Bit/24-Bit RGB
Dot Pixels:
800 X 480
Controller Type:
GT9271
Model Number:
E90RG88048LB6M400-C
Introduction
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color 16-Bit/18-Bit/24-Bit RGB 9" (228.60mm) 800 x 480