E55RA-FW340-C
manufacturer:
Focus LCDs
Description:
5.5" TFT IPS HDMI CAPACITIVE
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Active
Package:
Box
Viewing Area:
68.84mm W X 121.76mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
5.5" (139.70mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Capacitive
Mfr:
Focus LCDs
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
HDMI
Dot Pixels:
1920 X 1080
Controller Type:
NT35532
Model Number:
E55RA-FW340-C
Introduction
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color HDMI 5.5" (139.70mm) 1920 x 1080