Home > Products > Optoelectronics >LCD, OLED, Graphic > T-55619GD065J-LW-AAN
T-55619GD065J-LW-AAN
manufacturer:
Kyocera International, Inc.
Description:
LCD TFT DISPLAY VGA
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Discontinued At Digi-Key
Package:
Bulk
Viewing Area:
132.50mm W X 99.40mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
6.5" (165.10mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Mfr:
Kyocera International, Inc.
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
LVDS
Dot Pitch:
0.21mm W X 0.21mm H
Dot Size:
Dot Pixels:
640 X 480 (VGA)
Model Number:
T-55619GD065J-LW-AAN
Introduction
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color LVDS 6.5" (165.10mm) 640 x 480 (VGA)