MDT1010GIH-HDMI
manufacturer:
Midas Displays
Description:
LCD DISPLAY TFT 10.1" 1280X800
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Active
Package:
Tray
Viewing Area:
220.60mm W X 138.70mm H
Series:
MDT1010G
Diagonal Screen Size:
10.1" (256.54mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Mfr:
Midas Displays
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
HDMI
Dot Pixels:
1280 X 800
Controller Type:
TFP401
Model Number:
MDT1010GIH-HDMI
Introduction
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color HDMI 10.1" (256.54mm) 1280 x 800