Home > Products > Optoelectronics >LCD, OLED, Graphic > NHD-1.8-128160ZF-CTXL#
NHD-1.8-128160ZF-CTXL#
manufacturer:
Newhaven Display Intl
Description:
LCD DISP TFT 1.8" 128X160 B/L
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Obsolete
Package:
Bulk
Viewing Area:
28.03mm W X 35.04mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
1.8" (45.72mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Mfr:
Newhaven Display Intl
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
Parallel, 24-Bit (RGB)
Dot Pitch:
Dot Size:
Dot Pixels:
128 X 160
Base Product Number:
NHD-1.8
Model Number:
NHD-1.8-128160ZF-CTXL#
Introduction
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 24-Bit (RGB) 1.8" (45.72mm) 128 x 160