VM800P50A-BK
Description:
MOD DEV FT800 5.0" LCD BZL BLACK
Package:
Box
Viewing Area:
126.70mm W X 82.20mm H
Series:
VM800P
Diagonal Screen Size:
5" (127.00mm)
Dot Pixels:
480 X 272
Interface:
USB
LED - White
Base Product Number:
VM800P50
Controller Type:
FT802
Model Number:
VM800P50A-BK
Introduction
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color USB 5" (127.00mm) 480 x 272