GTT50A-TPR-BLM-B0-H1-CU-V5
Specifications
Category:
Optoelectronics
LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Active
Package:
Tray
Viewing Area:
111.80mm W X 68.80mm H
Series:
GTT50A
Diagonal Screen Size:
5" (127.00mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Resistive
Mfr:
Matrix Orbital
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
USB
Dot Pitch:
0.14mm W X 0.14mm H
Dot Size:
Dot Pixels:
800 X 480 (WVGA)
Base Product Number:
GTT50A
Model Number:
GTT50A-TPR-BLM-B0-H1-CU-V5
Introduction
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color USB 5" (127.00mm) 800 x 480 (WVGA)
Related Products
| Image | Part # | Description | |
|---|---|---|---|
GTT50A-TPR-BLS-B0-H1-CT-V5 |
LCD TOUCH TFT 5.0" TTL/I2C