LCT-H320240M35W
manufacturer:
Lumex Opto/Components Inc.
Description:
DISPLAY TFT-LCD 320X240
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Active
Package:
Box
Viewing Area:
72.00mm W X 54.50mm H
Series:
InfoVue
Diagonal Screen Size:
3.5" (88.90mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Mfr:
Lumex Opto/Components Inc.
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
Parallel/Serial
Dot Pitch:
0.07mm W X 0.22mm H
Dot Size:
0.22mm W X 0.22mm H
Dot Pixels:
320 X 240 (QVGA)
Base Product Number:
LCT-H320240
Model Number:
LCT-H320240M35W
Introduction
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel/Serial 3.5" (88.90mm) 320 x 240 (QVGA)