Home > Products > Optoelectronics >LCD, OLED, Graphic > T-51750GD065J-FW-APN
T-51750GD065J-FW-APN
manufacturer:
Kyocera International, Inc.
Description:
LCD TFT 6.5" VGA 640X480 CCFL
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Discontinued At Digi-Key
Package:
Box
Viewing Area:
132.50mm W X 99.40mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
6.5" (165.10mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Resistive
Mfr:
Kyocera International, Inc.
Backlight:
CCFL
Display Mode:
Transmissive
Interface:
Parallel, 18-Bit (RGB)
Dot Pitch:
0.21mm W X 0.21mm H
Dot Size:
Dot Pixels:
640 X 480 (VGA)
Model Number:
T-51750GD065J-FW-APN
Introduction
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 18-Bit (RGB) 6.5" (165.10mm) 640 x 480 (VGA)