LQ070Y3DG3A
Description:
LCD TFT 7.0" 800X480 WVGA
Viewing Area:
152.40mm W X 91.40mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
7" (177.80mm)
Interface:
Parallel, 24-Bit (RGB)
Dot Pitch:
0.19mm W X 0.19mm H
Dot Size:
Dot Pixels:
800 X 480 (WVGA)
Model Number:
LQ070Y3DG3A
Introduction
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 24-Bit (RGB) 7" (177.80mm) 800 x 480 (WVGA)