LQ104S1DG2C
manufacturer:
Sharp Microelectronics
Description:
LCD TFT 10.4" 800X600 SVGA
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Obsolete
Package:
Tray
Viewing Area:
211.20mm W X 158.40mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
10.4" (264.16mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Mfr:
Sharp Microelectronics
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
Parallel, 18-Bit (RGB)
Dot Pitch:
0.26mm W X 0.26mm H
Dot Size:
Dot Pixels:
800 X 600 (SVGA)
Model Number:
LQ104S1DG2C
Introduction
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 18-Bit (RGB) 10.4" (264.16mm) 800 x 600 (SVGA)