Home > Products > Optoelectronics >LCD, OLED, Graphic > NHD-2.4-240320SF-CTXI#-F1
NHD-2.4-240320SF-CTXI#-F1
manufacturer:
Newhaven Display Intl
Description:
LCD TFT 2.4" 240X320 40PIN ZIF
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Obsolete
Package:
Box
Viewing Area:
37.72mm W X 49.96mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
2.4" (60.96mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Mfr:
Newhaven Display Intl
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
Parallel, 16-Bit (RGB)
Dot Pitch:
Dot Size:
0.15mm W X 0.15mm H
Dot Pixels:
240 X 320
Base Product Number:
NHD-2.4
Model Number:
NHD-2.4-240320SF-CTXI#-F1
Introduction
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 16-Bit (RGB) 2.4" (60.96mm) 240 x 320