Home > Products > Optoelectronics >LCD, OLED, Graphic > T-57152GD042H-LW-AAN
T-57152GD042H-LW-AAN
manufacturer:
Kyocera International, Inc.
Description:
LCD TFT 480X272 4.2"
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Discontinued At Digi-Key
Package:
Bulk
Viewing Area:
92.88mm W X 52.63mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
4.2" (106.68mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Mfr:
Kyocera International, Inc.
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
Parallel, 18-Bit (RGB)
Dot Pitch:
Dot Size:
0.06mm W X 0.19mm H
Dot Pixels:
480 X 272
Model Number:
T-57152GD042H-LW-AAN
Introduction
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 18-Bit (RGB) 4.2" (106.68mm) 480 x 272