PICADILLO-35T
manufacturer:
4D Systems Pty Ltd
Description:
LCD 3.5" TFT LCD PIC32MX795F512L
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Obsolete
Package:
Box
Viewing Area:
73.40mm W X 49.00mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
3.5" (88.90mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Resistive
Mfr:
4D Systems Pty Ltd
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
I²C, SPI
Dot Pitch:
0.15mm W X 0.15mm H
Dot Size:
Dot Pixels:
320 X 480
Base Product Number:
PICA
Model Number:
PICADILLO-35T
Introduction
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color I²C, SPI 3.5" (88.90mm) 320 x 480