Home > Products > Optoelectronics >LCD, OLED, Graphic > NHD-4.3-480272EF-ATXL#-CTP
NHD-4.3-480272EF-ATXL#-CTP
manufacturer:
Newhaven Display Intl
Description:
LCD TFT W/TOUCH 6 OCLK VIEW
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Obsolete
Package:
Bulk
Viewing Area:
95.04mm W X 53.86mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
4.3" (109.22mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Capacitive
Mfr:
Newhaven Display Intl
Dot Pixels:
480 X 272
Display Mode:
Transmissive
Interface:
Parallel, 24-Bit (RGB)
Dot Pitch:
Dot Size:
Backlight:
LED - White
Base Product Number:
NHD-4.3
Controller Type:
FT5306
Model Number:
NHD-4.3-480272EF-ATXL#-CTP
Introduction
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 24-Bit (RGB) 4.3" (109.22mm) 480 x 272