Home > Products > Optoelectronics >LCD, OLED, Graphic > E101RGD1280LBAM350-C
E101RGD1280LBAM350-C
manufacturer:
Focus LCDs
Description:
10.1" TFT IPS DIGITAL CAPACITIVE
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Active
Package:
Tape & Box (TB)
Viewing Area:
218.60mm W X 137.20mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
10.1" (256.54mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Capacitive
Mfr:
Focus LCDs
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
Digital
Dot Pixels:
1280 X 800
Controller Type:
FT5826QSL
Model Number:
E101RGD1280LBAM350-C
Introduction
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Digital 10.1" (256.54mm) 1280 x 800