LQ050Y3DC02
Description:
LCD TFT 5.0" 800X480 WVGA
Package:
Tray
Viewing Area:
111.10mm W X 64.80mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
5" (127.00mm)
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
Parallel, 24-Bit (RGB)
Dot Pitch:
0.14mm W X 0.14mm H
Dot Size:
Dot Pixels:
800 X 480 (WVGA)
Model Number:
LQ050Y3DC02
Introduction
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 24-Bit (RGB) 5" (127.00mm) 800 x 480 (WVGA)