Home > Products > Optoelectronics >LCD, OLED, Graphic > AGN320240A00-3.5N12NSH-R
AGN320240A00-3.5N12NSH-R
manufacturer:
Orient Display
Description:
EMBED LCD 3.5" 320240 UART RTP
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Active
Package:
Box
Viewing Area:
72.20mm W X 54.60mm H
Series:
AGN
Diagonal Screen Size:
3.5" (88.90mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Resistive
Mfr:
Orient Display
Backlight:
LED
Display Mode:
Transmissive
Interface:
UART
Dot Pitch:
Dot Size:
Dot Pixels:
320 X 240
Controller Type:
Model Number:
AGN320240A00-3.5N12NSH-R
Introduction
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color UART 3.5" (88.90mm) 320 x 240