TCG057VGLBA-G00
manufacturer:
Kyocera International, Inc.
Description:
DISPLAY VGA 640 X 480
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Not For New Designs
Package:
Bulk
Viewing Area:
115.20mm W X 86.40mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
5.7" (144.78mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Mfr:
Kyocera International, Inc.
Backlight:
LED
Display Mode:
Transmissive
Interface:
Parallel, 18-Bit (RGB)
Dot Pitch:
0.06mm W X 0.18mm H
Dot Size:
Dot Pixels:
640 X 480 (VGA)
Base Product Number:
TCG057
Model Number:
TCG057VGLBA-G00
Introduction
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 18-Bit (RGB) 5.7" (144.78mm) 640 x 480 (VGA)