KCG075VG2BE-G000
manufacturer:
Kyocera International, Inc.
Description:
LCD DISPLAY TRNSMSV 640X480
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
STN - Super-Twisted Nematic
Product Status:
Obsolete
Package:
Box
Viewing Area:
153.70mm W X 115.80mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
7.5" (190.50mm)
Graphics Color:
Touchscreen:
Mfr:
Kyocera International, Inc.
Backlight:
CCFL
Display Mode:
Transmissive
Interface:
Parallel, 8-Bit
Dot Pitch:
0.08mm W X 0.24mm H
Dot Size:
0.06mm W X 0.22mm H
Dot Pixels:
640 X 480 (VGA)
Model Number:
KCG075VG2BE-G000
Introduction
Graphic LCD Display Module Transmissive STN - Super-Twisted Nematic Parallel, 8-Bit 7.5" (190.50mm) 640 x 480 (VGA)