LQ038Q5DR01
manufacturer:
Sharp Microelectronics
Description:
LCD TFT 3.8" 320X240 QVGA
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Obsolete
Package:
Bulk
Viewing Area:
78.72mm W X 53.64mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
3.8" (96.52mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Mfr:
Sharp Microelectronics
Backlight:
CCFL
Display Mode:
Transmissive
Interface:
Parallel, 18-Bit (RGB)
Dot Pitch:
0.80mm W X 0.22mm H
Dot Size:
Dot Pixels:
320 X 240 (QVGA)
Model Number:
LQ038Q5DR01
Introduction
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 18-Bit (RGB) 3.8" (96.52mm) 320 x 240 (QVGA)