DT070BTFT-PTS1
manufacturer:
Displaytech
Description:
LCD DISP TFT 7.0" 1024X600 IPS
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Obsolete
Package:
Bulk
Viewing Area:
154.21mm W X 85.92mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
7" (177.80mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Capacitive
Mfr:
Displaytech
Backlight:
LED
Display Mode:
Transmissive
Interface:
LVDS
Dot Pitch:
Dot Size:
Dot Pixels:
1024 X 600
Base Product Number:
DT070
Model Number:
DT070BTFT-PTS1
Introduction
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color LVDS 7" (177.80mm) 1024 x 600