LQ035Q3DW02
manufacturer:
Sharp Microelectronics
Description:
LCD TFT 3.5" 320X240 QVGA
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Obsolete
Package:
Tray
Viewing Area:
70.56mm W X 52.92mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
3.5" (88.90mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Mfr:
Sharp Microelectronics
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
Parallel/Serial
Dot Pitch:
0.22mm W X 0.22mm H
Dot Size:
Dot Pixels:
320 X 240 (QVGA)
Model Number:
LQ035Q3DW02
Introduction
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel/Serial 3.5" (88.90mm) 320 x 240 (QVGA)