LQ057V3DG01
manufacturer:
Sharp Microelectronics
Description:
LCD TFT 5.7" 480X240 VGA
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Obsolete
Package:
Tray
Viewing Area:
115.20mm W X 86.40mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
5.7" (144.78mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Mfr:
Sharp Microelectronics
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
Parallel, 18-Bit (RGB)
Dot Pitch:
0.18mm W X 0.18mm H
Dot Size:
Dot Pixels:
640 X 480 (VGA)
Model Number:
LQ057V3DG01
Introduction
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 18-Bit (RGB) 5.7" (144.78mm) 640 x 480 (VGA)