LQ050Q5DR01
manufacturer:
Sharp Microelectronics
Description:
LCD TFT 5.0" 320X240 QVGA
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Obsolete
Package:
Bulk
Viewing Area:
101.28mm W X 74.76mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
4.96" (125.98mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Mfr:
Sharp Microelectronics
Backlight:
CCFL
Display Mode:
Transflective
Interface:
Parallel, 18-Bit (RGB)
Dot Pitch:
0.11mm W X 0.31mm H
Dot Size:
Dot Pixels:
320 X 240 (QVGA)
Model Number:
LQ050Q5DR01
Introduction
Graphic LCD Display Module Transflective Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 18-Bit (RGB) 4.96" (125.98mm) 320 x 240 (QVGA)