DT050TFT
manufacturer:
Displaytech
Description:
LCD DISP TFT 5.0" 800X480
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Obsolete
Package:
Bulk
Viewing Area:
108.00mm W X 64.80mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
5" (127.00mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Mfr:
Displaytech
Backlight:
LED
Display Mode:
Transmissive
Interface:
Parallel, 24-Bit (RGB)
Dot Pitch:
Dot Size:
Dot Pixels:
800 X 480
Model Number:
DT050TFT
Introduction
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 24-Bit (RGB) 5" (127.00mm) 800 x 480