DT070ATFT-PTS
Description:
LCD DISP TFT 7.0" 800X480
Viewing Area:
156.68mm W X 88.52mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
7" (177.80mm)
Touchscreen:
Capacitive
Interface:
I²C
Dot Pixels:
800 X 480
Model Number:
DT070ATFT-PTS
Introduction
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color I²C 7" (177.80mm) 800 x 480