Home > Products > Optoelectronics >LCD, OLED, Graphic > OS128064PK16MY0A01
OS128064PK16MY0A01
manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Description:
OLED GRAPHIC DISPL 128X64 SERIAL
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Black
Display Type:
OLED - Passive Matrix
Product Status:
Obsolete
Package:
Tray
Viewing Area:
38.46mm W X 20.22mm H
Series:
Pictiva
Diagonal Screen Size:
1.6" (40.64mm)
Graphics Color:
Yellow
Touchscreen:
Mfr:
Ams-OSRAM USA INC.
Backlight:
Without Backlight
Display Mode:
Interface:
Parallel/Serial
Dot Pitch:
0.29mm W X 0.29mm H
Dot Size:
0.26mm W X 0.26mm H
Dot Pixels:
128 X 64
Model Number:
OS128064PK16MY0A01
Introduction
Graphic LCD Display Module Yellow OLED - Passive Matrix Parallel/Serial 1.6" (40.64mm) 128 x 64