Home > Products > Optoelectronics >LCD, OLED, Graphic > OS096064PN11MG1B10
OS096064PN11MG1B10
manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Description:
DISPLAY OLED 96X64 1BIT 1.1 GRN
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Black
Display Type:
OLED - Passive Matrix
Product Status:
Obsolete
Package:
Box
Viewing Area:
25.49mm W X 17.65mm H
Series:
Pictiva
Diagonal Screen Size:
1.1" (27.94mm)
Graphics Color:
Green
Touchscreen:
Mfr:
Ams-OSRAM USA INC.
Backlight:
Without Backlight
Display Mode:
Interface:
Parallel/Serial
Dot Pitch:
0.25mm W X 0.25mm H
Dot Size:
0.22mm W X 0.22mm H
Dot Pixels:
96 X 64
Model Number:
OS096064PN11MG1B10
Introduction
Graphic LCD Display Module Green OLED - Passive Matrix Parallel/Serial 1.1" (27.94mm) 96 x 64