Home > Products > Optoelectronics >LCD, OLED, Graphic > NHD-10.1-1024600AF-LSXV-CTPFA
NHD-10.1-1024600AF-LSXV-CTPFA
manufacturer:
Newhaven Display Intl
Description:
NHD-10.1-1024600AF-LSXV-CTPFA
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color
Product Status:
Obsolete
Package:
Bulk
Viewing Area:
224.44mm W X 127.00mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
10.1" (256.54mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Capacitive
Mfr:
Newhaven Display Intl
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
I²C, LVDS
Dot Pitch:
Dot Size:
Dot Pixels:
1024 X 600
Model Number:
NHD-10.1-1024600AF-LSXV-CTPFA
Introduction
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color I²C, LVDS 10.1" (256.54mm) 1024 x 600