Home > Products > > NSTB1002DXV5T1
NSTB1002DXV5T1
manufacturer:
onsemi
Category:
Discrete Semiconductor Products
Specifications
Category:
Discrete Semiconductor Products Transistors Bipolar (BJT) Bipolar Transistor Arrays, Pre-Biased
Current - Collector (Ic) (Max):
100mA, 200mA
Product Status:
Obsolete
Transistor Type:
1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Frequency - Transition:
250MHz
Mounting Type:
Surface Mount
Package:
Tape & Reel (TR)
Series:
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
250mV @ 300µA, 10mA / 400mV @ 5mA, 50mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50V, 40V
Supplier Device Package:
SOT-553
Resistor - Base (R1):
47kOhms
Mfr:
Onsemi
Resistor - Emitter Base (R2):
47kOhms
Current - Collector Cutoff (Max):
500nA
Power - Max:
500mW
Package / Case:
SOT-553
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
80 @ 5mA, 10V / 100 @ 1mA, 10V
Base Product Number:
NSTB10
Model Number:
NSTB1002DXV5T1
Introduction
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP 50V, 40V 100mA, 200mA 250MHz 500mW Surface Mount SOT-553