Home > Products > > PBLS4002Y,115
PBLS4002Y,115
manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Discrete Semiconductor Products
Specifications
Category:
Discrete Semiconductor Products Transistors Bipolar (BJT) Bipolar Transistor Arrays, Pre-Biased
Current - Collector (Ic) (Max):
100mA, 500mA
Product Status:
Active
Transistor Type:
1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Frequency - Transition:
300MHz
Mounting Type:
Surface Mount
Package:
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series:
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
150mV @ 500µA, 10mA / 350mV @ 50mA, 500mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50V, 40V
Supplier Device Package:
6-TSSOP
Resistor - Base (R1):
4.7kOhms
Mfr:
Nexperia USA Inc.
Resistor - Emitter Base (R2):
4.7kOhms
Current - Collector Cutoff (Max):
1µA
Power - Max:
300mW
Package / Case:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
30 @ 10mA, 5V / 150 @ 100mA, 2V
Base Product Number:
PBLS4002
Model Number:
PBLS4002Y,115
Introduction
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP 50V, 40V 100mA, 500mA 300MHz 300mW Surface Mount 6-TSSOP